Informacje szczegółowe o tej pozycji katalogowej
Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) to wprowadzony przez Unię Europejską instrument do walki z emisjami gazów cieplarnianych i ucieczką emisji. Jego celem jest zagwarantowanie, że importowane towary będą objęte taką samą opłatą emisyjną, jak towary wytwarzane w UE. Zgodnie z mechanizmem CBAM wyprodukowane poza UE aluminium importowane do UE zostanie objęte opłatą emisyjną, aby zachęcić importerów do stosowania zrównoważonych praktyk i zmniejszania śladu węglowego.Opis kursu
Moduł e-learningowy zawiera przeznaczone dla
sektora aluminium informacje na temat
mechanizmu CBAM, okresu przejściowego,
sprawozdawczości, stosowanych metodyk oraz
systemów IT używanych w okresie przejściowym.
W module przedstawiony jest również
przykładowy proces tworzenia sprawozdania
w rejestrze przejściowym CBAM dla sektora
aluminium, oparty na rzeczywistym przypadku.
To jeden z serii 6 modułów poświęconych
poszczególnym sektorom objętym
rozporządzeniem CBAM w okresie przejściowym.
Docelowy odbiorca
Ten kurs przeznaczony jest dla wszystkich osób, które zarządzają produkcją towarów objętych CBAM w instalacjach w państwach trzecich i importują te towary, dla partnerów handlowych i pracowników właściwych organów oraz dla wszystkich osób, które muszą znać i spełniać zobowiązania nakładane przez CBAM na sektor aluminium.
Cele kursu
- Zapoznanie się z ogólnymi aspektami CBAM i regułami obowiązującymi zgłaszających.
- Zapoznanie się z głównymi kryteriami CBAM dla sektora aluminium, w tym powiązanymi emisjami i sposobami obliczania szczególnych emisji wbudowanych w okresie przejściowym.
- Zapoznanie się z wymogami w zakresie sprawozdawczości oraz ich zastosowaniem w systemie IT (rejestrze przejściowym CBAM).
- Nabranie biegłości w korzystaniu z rejestru przejściowego CBAM.
Czas trwania kursu